Domeny – podział i klasyfikacja.

Dzisiejszy wpis trochę w nawiązaniu do poprzedniego postu. Ostatnio opisaliśmy czym kierować się przy wyborze nazwy domeny dla swojej strony. W związku z tym zrodziła się potrzeba  szerszego objaśnia pojęcia domeny, ich klasyfikacji i podziału.

Kilka słów czym jest sama domena.

Domena internetowa – zbiór nazw systemu nazw DNS wykorzystywanego w Internecie, składający się z nazw umieszczonych w pewnym poddrzewie struktury DNS tj. zakończonych stałym sufiksem (np. „.wikipedia.org”).”

Tyle na ten temat ma do powiedzenia Wikipedia. Ale spróbujmy nieco jaśniej.
Upraszczając można powiedzieć, że domena jest to unikalna nazwa internetowa, dzięki której możemy trafić w określone miejsce w sieci. Każda domena składa się z nazwy właściwej oraz odpowiedniego rozszerzenia(TLD), np. w naszej domenie e-lan.pl – „e-lan” to nazwa właściwa, a rozszerzeniem jest końcówka .pl.

Domeny najwyższego poziomu.

Domeny najwyższego poziomu (TLD – Top Level Domain) to domeny znajdująca się najwyżej w hierarchii DNS.  Dzielą się one na domeny funkcjonalne (gTLD – generic Top Level Domains) oraz dwuliterowe domeny narodowe (ccTLD – country code Top Level Domains).

Domeny funkcjonalne (.com, .edu, .gov) przynajmniej w założeniu mają informować o rodzaju działalności witryny:

 • .com (commercial) – domena firm komercyjnych,
 • .edu (education) – domena związana z edukacją,
 • .org  (organisation) – domena organizacji i stowarzyszeń,
 • .gov (govermment) – domeny związane z rządem i instytucjami rządowymi,
 • .biz (bussines) – domeny przeznaczone dla biznesu, podobnie jak domena .com,
 • .info (information) – domeny dla stron informacyjnych,
 • .net (network) – domeny przeznaczone dla firm świadczących usługi dostępu do Internetu,
 • .mil (military)- domeny wojskowe,
 • .mobi (mobile) – domeny dla stron mobilnych.

Domeny narodowe (.pl, .de, uk, .cz), zwane też państwowymi składają się zawsze z dwóch znaków. Zarezerwowane są dla państw lub terytoriów zależnych (np. Grenlandia, choć państwem nie jest posiada własną domenę .gl).

Domeny drugiego poziomu

Domeny drugiego poziomu (SLD – Second Level Domains) są o jedno „oczko” niżej w hierarchii DNS od TLD, czyli znajdują się na lewo od kropki poprzedzającej domeny pierwszego rzędu, np. e-lan.pl lub bielsko.pl. Również domeny drugiego poziomu możemy podzielić na kategorie:

 • narodowe funkcjonalne – pełnią rolę informacyjną, jednak w odróżnieniu od gTLD tylko w ramach konkretnego państwa np. com.pl org.pl lub gov.sk
 • regionalne – odnoszą się do konkretnych regionów lub miast np. waw.pl, elk.pl
 • należące do firm, osób prywatnych lub organizacji i stowarzyszeń – e-lan.pl, hostmonster.pl czy caritas.pl.

Domeny niższych poziomów

Możliwe jest dalsze rozwijanie struktury domen. Wówczas możemy mówić o domenach trzeciego lub czwartego poziomu. Struktura takiej domeny będzie rozwijać się analogicznie na lewo od domeny o wyższym poziomie np. blog.e-lan.pl, promocja.e-lan.pl.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Domeny, hosting i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>